Merve Türkyar

Merve Türkyar

1 yıl önce

Sodyum Hipoklorit Kanaldan Taşması

Merhaba hocam bugün mandibular anestezi altında 36 nolu dişe kanal tedavisi yapıyordum,sodyum hipoklorit ile irrigasyon yaparken hasta bir anda şiddetli yanma ve ağrı hissetti.Muhtemelen solüsyonu apeksten taşırdım(irrigasyon enjektörleri kullanmama rağmen).O an öğrencilik yıllarımızda öğretilen yanlışlıkla doku enjeksiyonu yaptığımızda ortaya çıkan komplikasyonun slayt fotoğrafı gözümün önüne geldi ve baya tedirgin oldum. Daha önce hiç karşılaşmadığım bu durum karşısında ne yapmalıydım? Seansı sonlandırdım.Ağrı kesici almasını söyledim,beklenmeyen bir durumda tekrar haberleşmemizi söyleyip gönderdim. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

1 Cevap

Doç. Dr. Taha Özyürek

Doç. Dr.

Taha Özyürek

Merhabalar öncelikle geçmiş olsun, eğer hasta bir anda ağrı hissetti ve geçtiyse genellikle bir problem yaşanmıyor. Ancak eğer hasta ağrı hissetti ve hemen yüzü şişmeye başlamışsa o zaman hipoklorit taşmasından bahsedebiliriz. Bu durumda yapılacak işlem hastanın ağrısını dindirmek için (ki anestezi altında olmasına rağmen aşırı bir ağrı oluşur) hemen bir anestezi yapılması. Daha sonra işlemin sonlandırılıp, hastaya antienflamatuvar bir ilaç reçete edilmesi, sekonder enfeksiyondan şüpheleniyorsak antibiyotik reçete edilmesi ve hastaya soğuk kompress uygulaması önerilmeli. Ertesi gün ise kompressin sıcak ile değiştirilmesi gerekir. 

Bu gibi durumlarda genellikle tablo 7 ile 10 gün arasında normale dönmektedir. 

Tekrar geçmiş olsun iyi çalışmalar. 

Çerez ve Gizlilik Politikası

Çerezleri web sitemizi ziyaretçilerin ihtiyaçlarına en iyi şekilde uyarlamak için kullanıyoruz. Web sitesini kullanmaya devam ederek, çerezlerin kullanılmasına izin vermiş olursunuz. Daha fazla bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.